15

Lis

Egzamin adwokacki i radcowski 2018

15 listopada 2017 09:43

egzamin radcowski

Wielkimi krokami zbliżają się terminy egzaminów w 2018 roku. Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Naczelną Radą Adwokacką oraz Krajową Radą Radców Prawnych, wyznaczył termin egzaminu adwokackiego i radcowskiego na 20 – 23 marca 2018 roku.

Przygotowanie do egzaminu

Zgodnie z § 22a ust. 6 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dn. 6.10.2013 roku w sprawie komisji egzaminacyjnych oraz przeprowadzania egzaminów konkursowego i komorniczego, § 10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dn. 17.12.2013 roku w sprawie przeprowadzania egzaminu adwokackiego oraz § 10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dn. 17.12.2013 roku w sprawie przeprowadzania egzaminu radcowskiego przepisami prawa, uczestnik egzaminu adwokackiego lub radcowskiego może zdecydować się na zdawanie egzaminu pisemnego odręcznie lub poprzez specjalnie przygotowany laptop. Majsterstwo Sprawiedliwości określa w jaki sposób przygotować się do egzaminów przy pomocy oprogramowania komputerowego.

Aplikacja jest przeznaczona dla osób, które podejdą do egzaminu komorniczego, adwokackiego i radcowskiego zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997 roku o komornikach sądowych i egzekucji, ustawy z dn. 26.05.1982 roku – Prawo o adwokaturze i ustawy z dn. 6.07.1982 roku o radcach prawnych.

Przygotowanie sprzętu

Przed dniem egzaminu uczestnik będzie miał możliwość pobrania aplikacji w wersji demo z strony Ministerstwa, pełna wersja programu zostanie przekazana w dzień egzaminu, tuż przed jego rozpoczęciem na nośniku pamięci zapewnianym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Aplikacja zostaje przekazana w wersji demonstracyjnej, by uczestnik miał szansę zapoznać się wcześniej z jej interfejsem oraz poznać jej funkcjonowanie. Wersja demo ma także na celu zapewnienie wszelkich względów bezpieczeństwa. Zabronione jest debugowanie, dekompilowanie i jakakolwiek ingerencja w kod programu.

Wymagania aplikacji

Aby aplikacja mogła zostać zainstalowana na komputerze, musi on spełniać następujące wymagania techniczne:

 • procesor Pentium 1 GHz lub jego odpowiednik,
 • minimum 512 MB pamięci RAM przy czym zalecane jest 1024MB,
 • system operacyjny (32 bit lub 64 bit): Windows XP SP3, Windows Vista, Windows 7, Windows 8; Windows 8.1, Windows 10,
 • zainstalowany program Microsoft .NET Framework 3.5 SP11,
 • 100 MB wolnego miejsca na dysku systemowym komputera,
 • wolny port USB,
 • konto użytkownika o prawach administratora,
 • brak programu antywirusowego,
 • wyłączony wygaszacz ekranu,
 • opcja zasilania ustawiona na funkcję „prezentacja” /„wysoka wydajność”,
 • zegar komputera ustawiony zgodnie z obowiązującą datą i czasem,
 • wyłączone aktualizacje automatyczne programów i systemu.

Powyżej zostały przedstawione minimalne wymagane parametry urządzeń, należy wziąć pod uwagę, że inne programy czy też aplikacje mogą w pewnym stopniu spowalniać prawidłowe działanie aplikacji egzaminacyjnej lub zakłócić jej prawidłowe działanie. Dlatego sugeruje się odinstalowanie wszystkich zbędnych programów.

Uczestnicy muszą dodatkowo pamiętać, że aplikacji nie można uruchamiać na maszynach wirtualnych, a ekrany dotykowe urządzeń zostaną zablokowane przez aplikację w takcie egzaminu.  Na egzaminie można korzystać z przewodowej myszki i klawiatury.

Jak zainstalować wersję demo?

Aby pobrać aplikację w wersji demonstracyjnej najeży pobrać plik DEMO.zip, rozpakować go na dysku komputera, po czym należy uruchomić plik START.exe, znajdujący się w katalogu AZEP. Należy pamiętać, że każdorazowe uruchomienie aplikacji pozwala nam na 10 minutową sesję, po czym wyłączy się.

Potrzebujesz sprzętu na egzamin?

Od wielu lat obsługujemy egzaminy prawnicze, radcowskie i komornicze. Wszyscy nasi specjaliści przeszli szkolenia dotyczące funkcjonowania aplikacji egzaminacyjnej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Decydując się na laptopy z NeedIT macie Państwo gwarancję, że nie zawiodą, dzięki czemu każdy będzie mógł się skupić wyłącznie na zagadnieniach zawartych w egzaminie.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą: