18

Sty

Czytniki kodów kreskowych – wszytko co należy o nich wiedzieć

18 stycznia 2018 08:07

Potrzebujesz czytnika kodów kreskowych, jednak nie wiesz, który najlepiej się sprawdzi? Najważniejsze jest to, czy skaner będzie znajdował się w jednym miejscu, czy będzie przenoszony w różne punkty, a także ile informacji o swoim produkcie masz do przekazania – to wszystko decyduje o zastosowanym kodzie, oraz rodzaju urządzenia do skanowania.

Czym są kody 1D?

Kody kreskowe 1D (ang. barcode) to graficzny zapis informacji, który jest kombinacją jasnych i ciemnych elementów, według ustalonej symboliki.

Kody są odczytywane za pomocą czytników kodów kreskowych, skanerów kodów kreskowych czy też kolektorów danych, które automatycznie identyfikacją produkty m.in. w produkcji, przemyśle, handlu.

Czym są kody 2D?

Kody dwuwymiarowe (ang. 2D bar codes DataMatrix, QR Code, MaxiCode, Aztec Code) to graficzny zapis informacji w formie dwuwymiarowych obrazów, składających się z czarno-białych kwadratów. Tego typu kody można w łatwy sposób skanować przy użyciu smartfona z właściwą aplikacją, lub poprzez skanery kodów kreskowych – imagery. Kody 2D pozwalają na zapis dużej ilości informacji, na małej powierzchni kodu, dlatego często są stosowane tam, gdzie nie mogą zmieścić się kody 2D.

Kod 2D może zawierać numer seryjny, dane producenta, datę wykonania, datę przydatności, instrukcję obsługi, ostrzeżenia, historię produktu, przeznaczenie produktu, list przewozowy etc.

Różnice kodu 1D i 2D

Informacje w kodzie 2D zakodowane są w kierunku poziomym i pionowym, natomiast w kodzie 1D dane zapisane są tylko w jednym kierunku. Przez to, kody 2D dają o wiele większe zagęszczenie informacji. Dodatkowo kody 2D są bardziej odporne na uszkodzenia, ponieważ mają wprowadzony mechanizm korekcji błędów.

Kody 1D są używane jako zbiór informacji dotyczący numerów seryjnych i indeksów materiałowych (handel, produkcja, magazynowanie), natomiast kody 2D wszędzie tam gdzie trzeba umieścić większą ilość informacji.

Rodzaje czytników kodów 1D

Czytniki kodów przewodowe są lekkie, niewielkie, ergonomiczne i komfortowe w użyciu. Znajdują zastosowanie  w sklepach, barach, restauracjach, biurach, firmach kurierskich, urzędach, magazynach, bibliotekach, aptekach czy też stacjach benzynowych. Do używania czytników przewodowych potrzebne jest jedynie stanowisko sprzedaży i stałe zasilanie. Czytniki przewodowe pozwalają skanować kody nawet ze stosunkowo dużej odległości (zależnej od gęstości kodu). Natomiast gdy są umieszczone na podstawce, skanują kod automatycznie w momencie jego wykrycia.

Z kolei bezprzewodowy skaner kodów kreskowych znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie skanowanie będzie odbywało się z większej odległości, nie ma stałego zasilania przy stanowisku, lub skaner będzie zmieniał swoje miejsce funkcjonowania. Takie skanery kodów potrafią przekazywać wynik odczytu na odległość nawet do 10 metrów, dodatkowo umożliwia zapamiętanie odczytu i przekazanie go do bazy dopiero w momencie, gdy bezprzewodowy skaner znajdzie się w jej zasięgu.

Skanery kodów kreskowych w NeedIT

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą na przewodowe i bezprzewodowe skanery kodów kreskowych. Posiadamy w swojej ofercie wyłącznie najlepsze marki, które cechują się niezawodnością podczas wydarzeń. Dostosowujemy ofertę do indywidualnych potrzeb.